5 Simple Techniques For nowoczesne systemy premiowe
5 Simple Techniques For nowoczesne systemy premiowe
Blog Article
Nie można zaliczyć wykonania bliskiego danemu progowi – algorytm nie uwzględnia postawy i szczególnego zaangażowania
Jeżeli nie zbierasz feedbacku od pracowników, czy obecna forma nagradzania premiowego przynosi im satysfakcję i motywację do dalszej, wytężonej pracy, bardzo możliwe, że brniesz w niewłaściwą stronę.
Kierujemy się nimi zawsze, niezależnie od tego czy tworzymy process premiowy od zera, czy ulepszamy istniejący.
Zapewniając mu takie obiektywne podstawy, firma produkcyjna realizuje w praktyce koncepcję zarządzania przez wskaźniki. Wiąże się to z opieraniem wszelkich procesów decyzyjnych na faktach i wiarygodnych danych, co z kolei pozwala zbliżyć się do celu, jakim jest efektywna organizacja przedsiębiorstwa.
Żeby premia realnie się opłacała, jej koszty nie powinny być wyższe niż zyski wywołane z jej wprowadzenia.
Im dłuższy okres będziemy analizować na podstawie danych historycznych, tym dokładniejsza będzie analiza. Nie należy jednak w tym przypadku ulegać złudzeniu, że duża baza danych daje odpowiedź na pytanie: Na jakim poziomie należy ustalić oczekiwaną wydajność? Przyczyna jest prosta: nie znamy prawidłowej oczekiwanej wydajności, nie mamy więc punktu odniesienia.
Błędy na etapie identyfikacji zadań i/lub przy obliczaniu oczekiwanych wskaźników efektywności. Może to doprowadzić do sytuacji, w której albo premii w rozsądnej wysokości nie będzie można wypracować, albo będzie kilkukrotnie wyższa od zakładanej. PORADA: dajmy sobie miesiąc, dwa lub trzy na kalibrację systemu.
Wpadło Wam zamówienie, które wbrew pozorom, nie wymagało od Was specjalnej pracy. Jeżeli funkcjonujemy w branży, gdzie tego typu sytuacje się zdarzają, a system premiowy jest oparty tylko i wyłącznie o efekt końcowy, a nie rzetelną pracę to będzie on źle więcej informacji działać.
Można też zawrzeć w nim czynności wykonywane w celu sprzedaży lub wypromowania jakieś nowej usługi firmy, czy w ogóle wejścia na zupełnie nowy rynek.
Jeśli jesteście wiernymi słuchaczami tego podcastu, to pewnie zauważyliście, że bardzo lubię zasady dobrego systemu premiowego. Zacznijmy od przedstawienia ich wraz z opisem. Dobry procedure premiowania wpływa na zarobki pracownika.
Przykładowo mamy sytuację, w której Klient chce dokonać zamówienia na sto tysięcy złotych, a handlowiec proponuje, że w bardzo okazyjnej cenie dorzuci do tego jeszcze coś, za na przykład dwadzieścia tysięcy złotych. I Klient patrząc na cenę decyduje się zwiększyć ten zakup, bo cena jest naprawdę świetna.
Konsultant wnosi świeże spojrzenie, a jednocześnie zapewnia zasób wiedzy zdobyty podczas pracy przy podobnych projektach, potrzebny do stworzenia skutecznego systemu.
Mało tego, powiązanie motywacji z wynikami daje kolejny minus dla słabego menedżera w wynagrodzeniu. Premiowanie zadaniowe dla menedżerów to często 6- lub 12-miesięczny okres. Zatem strata jest duża.
Mamy doświadczenie wyniesione z wielu projektów i dzięki temu szybko potrafimy ocenić mocne i słabe strony systemu premiowego.